چهارشنبه , 22 می 2024
رژیم وحشی

همه چیز درباره رژیم وحشی

امروزه بیشتر افراد به دنبال تناسب اندام و لاغری هستند. رژیم های غذایی یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای کاهش وزن است. آیا شما تا کنون نام رژیم وحشی را شنیده اید؟ این رژیم آمریکایی تشابه بسیار زیادی به رژیم پالئو دارد. این رژیم لاغری چشمگیر و سریعی در پی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا این رژیم عجیب و موثر بیشتر آشنا شویم.

اصول رژیم وحشی

رژیم وحشی مانند رژیم غذایی پالئو بر روی تمام مواد غذایی مانند پروتئین، چربی های سالم و سبزیجات تمرکز می کند.

اصولی که باید در رژیم غذایی وحشی رعایت کنید پیچیدگی خاصی ندارد:

 • از غلات غذاهای فرآوری شده و قندها و شکر اجتناب کنید.
 • اولویت بندی کل غذاها: رژیم غذایی بر انتخاب محصولات ارگانیک و حذف تمام غذاهای فرآوری شده تأکید دارد. 
مواد غذایی ارگانیک
 • مصرف کربوهیدرات کم و متوسط ​​را حفظ کنید: رژیم وحشی یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم است. منابع کربوهیدراتی که می توانید بخورید عبارتند از میوه ها، سبزیجات با نشاسته کم.
 • خوردن مقدار زیادی پروتئین و چربی سالم: پروتئین با کیفیت بالا مانند تخم مرغ، گوشت و ماهی و همچنین چربی های سالم مانند روغن زیتون، آجیل ها، دانه ها باید منابع اصلی انرژی شما باشند. رژیم ماهی نیز این روز ها بسیار پرطرفدار است.
 • می توانید یک وعده در هفته را چیت میل داشته باشید: به این معنا که می توانید یک وعده در هفته را به خوردن هر غذایی که میل دلرید اختصاص دهید.این کار باعث می شود از اشتیاق شما برای خوردن غذاهای دیگر کاسته شود و متابولیسم افزایش یابد.
جالب و آموزنده
رژیم کتوژنیک یا معجزه لاغری؟

غذاهای مجاز

 • سبزیجات غیر نشاسته ای
 • میوه ها
 • گوشت و غذاهای دریایی
 • چربی های سالم
 • روغن های گیاهی

غذاهای غیرمجاز

 • غلات کامل
 • غذاهای فراوری شده
 • قندهای اضافه شده
 • سبزیجات نشاسته ای
 • محصولات لبنی (بیش از حد)
 • میوه ها و سبزیجات

غذاهای مجاز در رژیم غذایی وحشی بیشتر شامل سبزیجات بدون نشاسته ، به ویژه انواع رنگارنگ (ترجیحاً ارگانیک) است. به مصرف سبزیجات برگ سبز فکر کنید، مانند سبزی خردل ، سبزی چغندر ، اسفناج ، کلم پیچ و هویج غنی از فیبر، رنگ روشن ، کدو تنبل ، جیکاما ، کنگر فرنگی ، فلفل و بادمجان. از مصرف سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین معمولاً باید خودداری شود و میوه ها به بیش از دو وعده در روز محدود شوند.

جایگاه پروتئین در رژیم وحشی

رژیم غذایی وحشی شامل مقادیر زیادی گوشت است: گوشت اهلی مانند گوسفند و گوساله، وحشی از قبیل گوزن ، گاومیش ، گراز، گوشت خوک و گوشت مرغ را در این رژیم خواهید یافت.

رژیم وحشی

همچنین شامل مقدار زیادی از غذاهای دریایی مانند میگو ، ماهی ، باس دریایی ، صدف ، خرچنگ یا ماهی تن است. مصرف انواع تخم مرغ مجاز است اما باید از پرندگان پرورش یافته در یک محیط انسانی باشد.

جایگاه چربی های سالم در رژیم وحشی

این چربی ها باید از منابعی از جمله آجیل و دانه ها تهیه شوند. روغنهای بکر ، فشرده و سرد ، گیاهی مانند روغن آووکادو ، روغن نارگیل ، روغن زیتون یا روغن گردو و چربی های حیوانی ارگانیک.

جایگاه کربوهیدرات ها در رژیم وحشی

در رژیم غذایی وحشی ، کربوهیدرات شما از میوه ها و سبزیجات تأمین می شود. مصرف غلات ، حتی غلات کامل مجاز نیستند. بنابراین باید از خودرن نان و برنج و ماکارونی پرهیز کنید. مصرف غذاهایی که فرآوری شده و یا قند به آنها اضافه کرده اند مانند چیپس سیب زمینی، غذاهای بسیار فرآوری شده ، نوشیدنی های شیرین شده با قند و غیره ممنوع است.

جالب و آموزنده
از رژیم مدیترانه ای چه می دانید؟

جایگاه محصولات لبنی در رژیم وحشی

مصرف لبنیات به میزان متوسط (حدود دو وعده در روز) مجاز هستند. جیمز همچنین محصولات لبنی تخمیر شده (مانند ماست و کفیر) و جایگزین های لبنی از جمله شیر بادام ، شیر نارگیل و شیر بادام هندی را توصیه می کند.

مزایا

گذشته از ترویج بالقوه کاهش وزن، رژیم غذایی وحشی نیز می تواند مزایای دیگری را ارائه دهد.

به شمارش کالری نیاز ندارید

بسیاری از رژیم های غذایی بر محدودیت کالری در غذاهای با کیفیت بالا و مغذی تأکید دارند. رژیم های غذایی که روی محدودیت کالری تمرکز می کنند، اغلب منجر به کاهش وزن یویو می شوند. یعنی دوره های تکرار کاهش وزن و به دنبال آن افزایش وزن. زیرا حفظ آن ها در طولانی مدت سخت است.

عدم نیاز به شمارش کالری در رژیم وحشی

رژیم های غذایی یویو نه تنها با بازیابی وزن همراه است بلکه باعث افزایش التهاب در بدن می شود. بعلاوه، تمرکز روی کیفیت بیش از کالری، شما را ترغیب می کند بدون توجه به کالری، با همه غذاها رابطه سالم برقرار کنید. با محدود کردن غذاهای کم کالری، فرآوری شده و مصرف مواد مغذی پر چرب، پر کردن مواد غذایی، پیروان رژیم غذایی وحشی می توانند بدون نگرانی در مورد پیگیری کالری، موفقیت را پیدا کنند.

غذاهای کامل را ترویج می کند


رژیم غذایی وحشی بر اهمیت مصرف غذاهای کامل و مغذی تأکید دارد. مصرف غذاهای کامل مانند سبزیجات، چربی های سالم، مرغ، تخم مرغ، ماهی و میوه برای سلامتی شما ضروری است. این مواد غذایی حاوی مواد مغذی لازم برای رشد بدن هستند، از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها. مهم نیست که اولویت رژیم غذایی شما باشد، یک برنامه غذایی سالم همیشه باید مبتنی بر غذاهای تازه و کامل باشد.

جالب و آموزنده
درباره رژیم فستینگ بدانیم

غذاهای با کیفیت

رژیم غذایی وحشی جنبه های مثبت زیادی دارد که ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. به عنوان مثال ، بسیاری از افرادی که این برنامه را دنبال می کنند، از افزایش مصرف سبزیجات غنی از مواد مغذی و منابع پروتئین با کیفیت بالا بهره مند می شوند.

از آنجا که غذاهای فرآوری شده ، نوشیدنی های شیرین شده با شکر و کربوهیدرات های ساده (مانند محصولات پخته شده و آب نبات) در این رژیم مجاز نیستند، برخی از افراد ممکن است در نتیجه کاهش مصرف قند، سلامتی خود را به رژیم غذایی وحشی بهبود بخشند.

اثربخشی

اگر رژیم وحشی را کاملاً دنبال کنید ، احتمالاً لاغر خواهید شد ، خصوصاً در ابتدای برنامه. اگر در حال حاضر از یک رژیم غذایی مد استفاده می کنید (رژیم غذایی که به شدت به گوشت ، غذاهای فرآوری شده ، کربوهیدرات های نشاسته ای و نوشیدنی های شیرین متکی است) ، تغییر سبک غذایی کم کربوهیدرات و در درجه اول گیاهان منجر به از دست دادن سریع وزن می شود. به مرور زمان متوجه تغییر سایز خود خواهید شد و حتی ممکن است هنگام قطع کربوهیدرات های فرآوری شده انرژی شما افزایش یابد.

ممکن است به کنترل قند خون کمک کند

از آنجا که رژیم غذایی وحشی غذاهای فرآوری شده مانند قندهای اضافه شده و کربوهیدراتهای ساده را از بین می برد ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد که با کنترل قند خون مقابله می کنند.
غذاهای پر قند اضافه شده، مانند نوشیدنی های شیرین شده و آب نبات، قند خون را افزایش می دهند. آن ها می توانند مقاومت به انسولین را افزایش دهند. یکی از عوامل مؤثر در دیابت نوع 2، چاقی و سایر شرایط سلامتی است.
رژیم غذایی وحشی سرشار از فیبر، پروتئین، آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم است – همه این موارد برای افراد مبتلا به دیابت و پیشگیری دیابت توصیه می شود.

کنترل قند خون


مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی سرخپوشان – که مشابه رژیم غذایی وحشی است – حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و قند خون را در مبتلایان به دیابت نوع 2 کاهش می دهد.

جالب و آموزنده
هرآنچه باید درباره‌ی رژیم غذایی بدون لاکتوز بدانید

معایب

مصرف چربی اشباع شده بسیار زیاد است

اگرچه رژیم غذایی وحشی باعث مصرف چربی های سالم می شود، اما رژیم های پر پروتئین که بر پروتئین حیوانی تأکید دارند غالباً دارای چربی های اشباع شده زیادی هستند. مصرف مقدار چربی اشباع شده ای که این رژیم اجازه می دهد می تواند برای سلامتی مضر باشد.

تحقیقات نشان می دهد رژیم های غذایی با پروتئین بالا که بیش از حد مجاز توصیه شده روزانه مصرف پروتئین هستند ممکن است باعث افزایش کلسترول، بیماری قلبی و حتی برخی از انواع سرطان شوند.

کمبود مواد مغذی

انتخاب غذاهای کامل به جای غذاهای فرآوری شده یک انتخاب سالم است، اما حذف غلات کامل و محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود. کمبودهای رایج در عناصر ریز مغذی با ارزشی که غالباً با رژیم کم کربوهیدرات تجربه می شوند، شامل مقادیر کم ویتامین B1 (تیامین)، فولات، ویتامین C، منیزیم، آهن، ویتامین D، ویتامین E و کلسیم است.

کمبود مواد مغذی

علاوه بر این، فقط مصرف سبزیجات غیر نشاسته ای و محدود کردن حبوبات می تواند برای برخی از افراد دریافت میزان فیبر توصیه شده روزانه را با مشکل روبرو کند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره رژیم وحشی و بایدها و نبایدهای آن صحبت کردیم. به یاد داشته باشید که قبل از اقدام برای عملی کردن هر رژیم، حتما با دکتر متخصص مشورت کنید. رژیم های خودسرانه می توانند آثار سوء زیادی بر سلامتی داشته باشند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

جالب و آموزنده
رژیم یویو + از عوارض تا راه های جلوگیری
http://iwo.ir/ac6rkhttps://b2n.ir/a63632
https://bit.ly/2YkVvbshttps://rb.gy/svvi9z
https://1ea.ir/RHeEK48https://cutt.ly/qTqzrE4

پیشنهاد ما به شما

رژیم غذایی زون

سیر تا پیاز رژیم غذایی زون + مزایا و معایب آن

رژیم غذایی زون برای کاهش التهاب در بدن طراحی شده است. التهاب عاملی برای بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید