دوشنبه , 17 ژوئن 2024
رژیم فستینگ

درباره رژیم فستینگ بدانیم

رژیم فستینگ یا به تعبیری رژیم روزه داری، یکی از رایج ترین رژیم های موجود است. البته که بیشتر مسلمانان در یک ماه از سال نوعی از آن را تجربه می کنند. شما تا کنون از این رژیم برای لاغری استفاده کرده اید؟ نحوه صحیح به جا آوردن این رژیم برای رسیدن به لاغری اهمیت بسزایی دارد. در صورت درست اجرایی نشدن، این رژیم می تواند برای بدن فرد خطراتی ایجاد کند. از این رو شما را به همراهی تا پایان این مقاله دعوت می کنیم تا با این رژیم و بایدها و نبایدهای آن آشنا شوید.

انواع رژیم فستینگ

رژیم روزه داری یا فستینگ انواع مختلفی دارد. ممکن است به صورت روزه داری در روزهای پیوسته با تناوب خاص باشد یا در طول هفته و یا در طول مدت زمان مشخصی باشد.

فستینگ بخشی از روز

در این روش از روزه داری، افراد به مدت 14 تا 16 ساعت در روز نباید غذا بخورند . در مدت 8 تا 10 ساعت باقی مانده غذا بخورید. در مدت این 8 تا 10 ساعت می توانید بین 2 تا 3 وعده غذا بخورید. این روش از رژیم غذایی راحت تر می باشد. در این روش می توانید بعد از خوردن شام با نخوردن صبحانه، به مدت 14تا 16 ساعت روزه داری کنید. برای کسانی که عادت به صبحانه خوردن دارند پیروی از این رژیم کار سختی است. کسانی که عادت به صبحانه خوردن ندارند به راحتی می توانند از این رژیم پیروی کنند. در ساعتهایی که غذا نمی خورید می توانید از نوشیدنی هایی مانند آب، قهوه و سایر نوشیدنی ها استفاده کنید تا از میزان گرسنگی تان کمتر شود.

جالب و آموزنده
با رژیم عجیب و غریب HCG آشنا شوید

توجه داشته باشید که در طول پیروی از این رژیم از مصرف غذاهای پر کالری و تنقلات مضر پرهیز کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. بهتر است غذاهای پروتئین دار و دارای کربوهیدرات کم مصرف کنید.

فستینگ در روزهای متناوب

در این روش از روزه داری روز های خاصی از هفته را به غذا خوردن بدون محدودیت اختصاص می دهیم. برخی از روزها را به پرهیز از مصرف مواد غذایی و مصرف محدود اختصاص می دهیم.

رژیم فستینگ

به طور مثال یک روز در میان به طور عادی غذا می خوریم و در روزهای باقی مانده تنها یک وعده غذایی که 25 درصد کالری مورد نیاز در روز را تشکیل می دهد مصرف می کنیم.

فستینگ بخشی از دو روز در هفته

در این روش از روزه داری در طول هفته یک یا دو روز از هفته را به طور کامل روزه هستید و تنها یک چهارم کالری مورد نیاز را مصرف می کنید. اما در باقی روزهای هفته به طور عادی و بدون محدودیت غذا می خورید. میزان کالری دریافتی در این دو روزی که روزه هستید به طور مثال بین 400 تا 500 کالری می باشد. اما در باقی روزها محدودیتی ندارد.

فستینگ دو روز کامل در هفته

در این روش نیز دو روز در هفته را به پرهیز از مصرف غذا اختصاص می دهید با این تفاوت که در طول این دو روز به مدت 24 ساعت کامل هیچ غذایی مصرف نمی کنید. در این روش شما از شام یک روز تا شام روز بعد هیچ غذایی نمی خورید. به ان ترتیب 24 ساعت کامل را روزه خواهید بود. می توانید از صبحانه تا صبحانه روز بعد و یا از ناهار تا ناهار روز بعد نیز غذا مصرف نکنید. در هر سه حالت نتیجه یکی خواهد بود. اما در طول زمانی که شما غذایی مصرف نمی کنید می توانید از آب و سایر نوشیدنی ها مانند قهوه و … استفاده کنید. اما غذاهای جامد نباید بخورید.

جالب و آموزنده
سیر تا پیاز رژیم غذایی زون + مزایا و معایب آن

اگر چه در طول مدتی که روزه نیستید از محدودیتی در خوردن غذا پیروی نمی کنید اما این به معنی مصرف بیش از حد غذا نیست. بلکه باید به طور عادی غذا بخورید. پیروی از این روش روزه داری به علت اینکه به مدت زیادی نباید غذا بخورید، برای بسیاری از افراد مشکل می باشد. اما می توانید این روش را به طور تدریجی شروع کنید. به جای 24 ساعت ابتدا از 14 تا 16 ساعت شروع کنید. سپس به مرور این مدت را به 24 ساعت برسانید. و یا روش های دیگر فستینگ را دنبال کنید.

فقط شام خوردن

در این روش از رژیم فستینگ شما در طول روز تنها از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات مصرف می کنید. اما در وعده ی شام، یک شام مفصل می خورید. در این روش در کل روز تقریبا هیچ غذایی نمی خورید اما در طول شب به مدت 4 ساعت مجاز هستید هر غذایی که میل دارید بخورید.

فواید رژیم فستینگ

 1. کنترل اشتها: از آنجا که بدن بسیار تطبیق پذیر است، خود را با روتین روزه داری هماهنگ می کند، همین که این اتفاق رخ دهد شاهد خواهید بود که کنترلتان روی اشتها و پیشگیری از هوس های غذایی چقدر بهتر می شود. بدن به خود می آموزد که چگونه می تواند با استفاده از چربی های خود بهتر کار کند. همچنین از آنها به عنوان منبع دیگری از انرژی استفاده کند.
 2. افزایش تمرکز و هوشیاری بالاتر
 3. افزایش حالت کالری سوزی طبیعی بدن: وقتی به خواب می روید بدن وارد حالت روزه می شود جایی که بدن شروع به چربی سوزی می کند. این یعنی بدون انجام کاری ( به جز دراز کشیدن در رختخواب و نفس کشیدن ) بدنتان در حال سوزاندن کالری از چربی ها است. همان دقیقه ای که از خواب بیدار می شوید و اولین غذای خود را می خورید بدن شروع به تولید انسولین می کند. هورمونی که برای ذخیره سازی چربی است. بنابراین حالت روزه داری که در آن قرار داشتید از بین می رود. با روزه داری متناوب می توانید این مرحله را برای چند ساعت بیشتر نگهدارید. بنابراین چربی بیشتری خواهید سوزاند.
 4. کاهش انسولین خون و سطح شکر
 5. تثبیت سطح انرژی: همین که بدنتان موفق شد بیشتر از چربی ها به عنوان سوخت دوم استفاده کند، انرژی تان در طول روز ثبات بیشتری پیدا می کند. داشتن سطح انرژی ثابت کلید اراده است برای جلوگیری از هوس های غذایی و پرخوری های بی مورد.
 6. سم زدایی بدن و کاهش التهابات
جالب و آموزنده
بایدها و نبایدهای رژیم لاغری استاندارد

مشکلات وعوارضی که شاید در رژیم فستینگ تجربه کنید

– دنبال کردن این نوع الگوی غذایی برای کسی که هر چند ساعت غذا می خورد دشوار است.
– همچنین ممکن است برای کسانی که مشکل خاص دارند و یا باید هر چند ساعت یک بار غذایی بخورند تا بدن سوخت و ساز داشته باشد مانند افراد مبتلا به دیابت مشکل ایجاد کند.

رژیم فستینگ


– قرار گرفتن در دوره های طولانی مدت محدودیت غذایی و بازگشت دوباره به مجاز بودن غذا ممکن است فرد را به سمت غذاهای ناسالم بکشاند. در این حالت فرد دست به پرخوری میزند.
– ممکن است در روزهای اولیه رژیم روزه داری تان دچار حالات زیر شوید که کاملاً طبیعی است:

 • یبوست: رایج ترین عارضه ای که در پی رژیم روزه داری ممکن است به سراغتان بیاید، یبوست است. اما تا زمان اذیت و ناراحتی، احتیاج به هیچ درمانی نخواهید داشت و رفته رفته این مشکل برطرف خواهد شد.
 • سردرد: بروز سردرد نیز یکی از مشکلاتی است که ممکن است در چند روز اول ظاهر شده ولی بعد از چند روز کاملاً از بین برود. اضافه کردن کمی نمک به وعده های غذایی تان می تواند این سردردها را کمرنگ تر کند.
 • سرگیجه، سوزش قلب و گرفتگی عضلات دیگر عوارضی است که ممکن است به سراغتان باشد.

پیشنهادات غذایی رژیم فستینگ

 • میوه ها و سبزیجات
 • غلات کامل مانند برنج قهوه ای، کینوا، جو دوسر و جو
 • منابع پروتئین کم چرب مانند غذاهای دریای و انواع ماهی، لوبیا، عدس، آجیل ها، مغزها، پنیر کم چرب و تخم مرغ
 • چربی های مفید و طبیعی مانند ماهی های چرب دار، زیتون، نارگیل، آووکادو، انواع آجیل و مغزها
رژیم فستینگ

میوه ها و سبزیجات و غلات کامل دارای مقادیر زیادی فیبر هستند که می توانند به سیر و راضی نگه داشتن افراد کمک کنند. مصرف چربی ها و پروتئین های مفید نیز می تواند به شما کمک کند تا در طول ساعتهای روزه داری کمتر احساس گرسنگی کنید.

بسیاری از اوقات احساس گرسنگی کاذب با نوشیدن آب و نوشیدنی های سالم رفع می شود.

در طول ساعتهایی که غذا نمی خورید مقدار کافی مایعات بنوشید تا آب مورد نیاز بدن نیز تأمین شود.

سخن پایانی

در این محتوا درباره رژیم فستینگ خواندیم و انواع آن را بررسی کردیم. این یک رژیم منعطف و ساده است. کافیست که یک روتین غذایی منظم برای خود تعریف کنید و به آن پایبند بمانید. مواد غذایی سالم و کم کالری بخورید و از ریزه خواری دوری کنید. شاید سریعتر از چیزی که فکرش را می کردید به وزن دلخواهتان برسید. نظرات خود درباره ی این رژیم را با ما در میان بگذارید.

جالب و آموزنده
هرآنچه باید درباره‌ی رژیم غذایی بدون لاکتوز بدانید

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را به دوستان خود نیز معرفی کنید:

yun.ir/xmwal5https://b2n.ir/m47834
https://cutt.ly/QRxorhshttp://iwo.ir/uxyjo
https://1ea.ir/usxebhttps://bit.ly/3C37CIR

پیشنهاد ما به شما

رژیم غذایی زون

سیر تا پیاز رژیم غذایی زون + مزایا و معایب آن

رژیم غذایی زون برای کاهش التهاب در بدن طراحی شده است. التهاب عاملی برای بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید